Toto je stránka o nás. Autori (okrem popísaných výnimiek) všetkých fotografií a bez výnimky všetkých textov sme my dvaja, schevka a Stano. Poznáme sa celý život, no križovať našu úžasnú planétu nohou spoločnou a nerozdielnou sme začali až v roku 2004.

Naša láska k presunom začala trojtýždňovým lowcostovým autovandrom po desiatich krajinách Európy… a tak nejako nám to pretrvalo až dodnes. Medzičasom sme prešli 19 štátov USA, dostali sa na ostrov Moosefactory – len takýto kúsok nám chýbal k dosiahnutiu pobrežia Hudson Bay – navštívili sme takmer všetky štáty starej dobrej Európy, prefrčali taxíkmi Iránom z juhu na sever a zamilovali sa do tisícov prekrásnych zákutí našej krásnej zeme.

Napriek tomu sa necítime byť cestovateľmi v pravom zmysle toho slova. Naše ciele sa často vymykajú pochopeniu ostatných, obvykle sme schopní trieskať sa stovky kilometrov na úplne nezaujímavé miesto len preto, že sa tam odohrala nejaká historická – častokrát dokonca len fiktívna udalosť, alebo tam trávila čas nejaká naša obľúbená knižná postava, obľúbený hudobník alebo spisovateľ.

Ono je to tak, že ak idete niekam na tri týždne, a chcete veľa vidieť, gro Vašej cesty v skutočnosti zaberú presuny. A práve o tom to celé je, presuny sú najlepšia vec na celom cestovaní. Počas presunov náhodne objavujeme také neskutočné miesta, ako boli napríklad poschodové obytné domy v skalných stenách Mesa Verde alebo slávny kostol z Kill Billa v naprosto opustenom Lancasteri kdesi uprostred ‎kalifornskej púšte.

Počas našich ciest sme prišli na jedinú a zásadnú pravdu – čím menej plánujeme, tým je náš výlet plnší a pamätihodnotnejší. Takže už veľmi neplánujeme – teda aspoň je nie – a Stanko to robí vždy večer pred ďalším presunom.

A tak vznikli aj naše občasníky. Naprv prišiel príkaz zhora, že treba reportovať, či ešte žijeme, potom sa k tomu pripojilo posielanie fotiek a komentáre. No a keďže najlepšie zážitky sa vždy viažu s ľuďmi a ťažko sa fotia, bolo treba popísať, čo sa nám zase prihodilo. A to je to, čo nájdete na tejto stránke. Bavte sa.