Ako sme renovovali byt, časť druhá

Čas elektrikárov

23.01.2007

         Predstavovala som si, že nové okná zmenia starý byt na nepoznanie. Tešila som sa, že sa konečne niečo pohlo, že sme po mesiaci aspoň na začiatku cesty. Na osadzovanie okien dohliadal Stanko a musím povedať, že napriek mojim obavám chlapi vybúrali staré okná, vsadili nové a krásne vymurovali okolo nich zvonku aj zvnútra za jeden jediný deň. Keď sme sa šli pozrieť na finálne práce, nahučala som cestou na Stanka, pretože im nepovedal, že treba vysekať aj tie ohavné betónové preklady pod oknami. Na moje dlho nekončiace prekvapenie ich vysekali aj bez nášho upozornenia, čo ma uviedlo do krátkodobej a absolútne mylnej domienky, že remeselníci všeobecne používajú pri svojej práci nielen ruky. Nové okná firmy Noves zmenili na nepoznanie výhľad z bytu a vyzerali prekrásne zvonku aj zvnútra.

vihorlat004 vihorlat021 vihorlat037 vihorlat038

         Byt však bohužiaľ zostal presne v tom istom stave ako predtým a preto nastal čas začať riešiť. Zháňali sme kontakty na elektrikárov, murárov, dlaždičov a iných profíkov od rodiny, známych, aj kamarátov. Väčšina telefonátov končila buď tým, že páni majú plno a môžeme sa objednať tak o dva mesiace, alebo dohoda stroskotala na tom, že požadovali nekresťanské peniaze. Nakoniec som sa dohodla so známym, ktorý si k práci prizval aj brata, že v celom byte kompletne vymenia všetky elektrické káble a zavedú elektrinu podľa nášho nákresu. Blbé je, že človek na začiatku pri plánovaní robí veci odhadom, pretože z praktickej stránky nemá ani potuchy o tom, kde v skutočnosti bude zásuvky potrebovať. Keďže sa s tým zrejme nedá nič robiť, posedeli sme nad nákresmi a naplánovali rozvod elektriny a káblov na televíziu a kompíky.

vihorlat045 vihorlat046 vihorlat049 vihorlat050

         Čo sa dialo nasledujúce takmer celé tri mesiace, nebudem popisovať podrobne, pretože by to bolo viac ako nudné a mimoto by ste boli asi takí naštvaní ako ja priebežne počas celej prestavby. Najprv Vlado, mladší Mirov brat, začal s vysekávaním žľabov pre zavedenie husích krkov na natiahnutie káblov. Neviem, prečo to vymyslel práve tak, ale po dlhom naháňaní, upomínaní, prosbách a návštevách nakoniec natiahol vo všatkých stenách súbežne v jednej riadnej ryhe po tri husie krky celým bytom tak, že začal pri spínacej skrinke, pokračoval halou, cez dve steny obývačky, prevŕtal sa do spálne, obišiel ju kompletne celú a pokračoval cez malú izbu do detskej. Prakticky to znamenalo, že každý blbý kábel, ktorý by sa bytom ťahal, by musel obísť všetky miestnosti, čo znamenalo nielen desiatky zbytočných metrov nie práve lacného kábla, ale aj n-násobne zvýšenú možnosť porúch a takmer úplne vylučovalo možnosť chybu v stenách nájsť. Venoval sa tomu celé letné prázdniny a stále boli v stenách diery a krky, ale žiadne káble. Na každú moju otázku, kedy vymení všetky staré vedenia k lampám, vypínačom a zásuvkám odpovedal, že to má čas, že sa to robí nakoniec a že to je za chvíľku. O skrini s poistkami som sa zmienila celkovo asi len dva razy a aj to márne.

vihorlat051 vihorlat052 vihorlat053 vihorlat054

         Po skončení prázdnin sa Vlado na moju pripomienku, že sľubovali, že elektrinu spravia komplet za dva týždne, naštval, vynadal mi, že kvôli mne nemal žiadne prázdniny, že sa na neho Miro vykašľal a že za to, že práce ešte stále nie sú dokončené, môžem ja, pretože som odišla na dva týždne na dovolenku, nepostarala som sa včas o odpojenie radiátorov a nestála som pri práci nad ním. Celkom ma to šokovalo, s tými radiátormi bol síce problém, ale predstavovala som si, že kvôli sekaniu v nikách za radiátormi nemusí celá robota stáť, veď v tom byte je elektrického vedenia habakuk. Keďže Vlado sa na mňa vyzúril cez mobil a nepustil ma k slovu, zavolal som Mirovi, s ktorým som mala pôvodnú dohodu, aby sme sa teda nejako dohodli. Vzápätí mi zase volal Vlado a poriadne ma sfúkol, že na neho žalujem bratovi. Povedal, že na to kašle a nech "si to" dokončí Miro. Fasa prístup, jemu sa nechce robiť a ja to zliznem, povedala som si, mávla nad tým rukou a dohodla som sa s Mirom, ktorý odhadol práce na ďalšie dva týždne. Išlo ma klepnúť, lebo sme konečne zohnali murárov, ktorí mali nastúpiť a začať s prácami. Našťastie sme ešte mali ako rezervu september, tak som si povedala, že tie dva ďalšie týždne nejako prežijeme.

vihorlat063 vihorlat065 vihorlat072

         Po dvoch týždňoch bol byt v takmer rovnakom stave, ako pri Vladovom odchode. Poistky neexistovali, káble boli vymenené len na niektorých miestach a navyše sa stala tá nemilá príhoda s odkvapovou rúrou. Teraz to už voláme

Strhujúca story o všemocnej rúre na dažďovú vodu

        V nosnom múre, v stene hrubej pol metra priamo uprostred bytu, vedie odkvapová rúra o priemere 25 centimetrov. Slúži na odvádzanie dažďovej vody zo strechy a nepýtajte sa ma, prečo ju architekt umiestnil práve sem. Elektrikár Miro pri prevŕtavaní diery na elektrické káble splavne a neomylne prvŕtal práve túto liatinovú rúru. Bez hanby sa priznal, zalepil ju sadrou a igelitom a priamo cez dieru natiahol elektrické káble. Aj keď som naprostý laik, nešlo mi to celkom pod nos, ale svätosväte ma uisťoval, že je to v poriadku a nemôže to tiecť. Nechala som to teda tak s neblahým tušením, že to ešte budeme riešiť. Po ďalších dvoch týždňoch naťahovania - ja fakt neviem, čo tam ten človek robil, vždy keď sme prišli, bol stav prác presne taký, ako pri predchádzajúcej kontrole - mi oznámil, že od 1. októbra odchádza pracovať a bývať do Mikuláša. Vyplatil som mu teda polovicu dohodnutej odmeny, pričom zo mňa ešte vytiahol tuším sedem stoviek navyše, prežehnala som sa s pocitom, že ich mám konečne z krku a začala som zháňať ďalších elektrikárov.

vihorlat061 vihorlat067

         Bohužiaľ, profesionálneho elektrikára sa nám ani na dvadsiaty pokus nepodarilo zohnať, dohodla som sa teda s Milanom, Rogerkiným flegmatickým metalovým bratom, ktorý má na to školu, ale prax žiadnu. Doviedol si na pomoc Ďura, ktorý má na to dokonca aj papiere ako revízny technik, ale tiež ešte študuje na výške. Skonštatovali, že ten elektrikár bol magor a začali celkom odznova. Už sa končil september a konečne mali nastúpiť murári a my sme boli zase na začiatku. Milan s Ďurom vyhodili dva z troch krkov prácne natiahnutých po celom byte, vysekali ďalšie diery a začali naťahovať káble. Vymenili, čo ešte nebolo vymenené a postupovali síce pomaly (skúška, učenie, prednáška, skúška kapely, cviko, návšteva, víkend u známych), ale pomaly. Dnes je 29. decembra a pred chvíľou volal Milan, že ešte má dorobiť nejaké zásuvky či čo a poistková skriňa ešte stále nefunguje tak, ako by mala. Na druhej strane, spravili to, čo nikto nebol ochotný a fakt za málo peňazí. Aj tak však prisahám všetkým mocnostiam, že bez profíkov už nikdy nebudem nič robiť, aj keby som ich mala zháňať rok.

Súvisiace články
náš domov

fotky z prestavby
demolatívna fáza
čas elektrikárov
story o všemocnej rúre
keď chceš murovať
staré versus nové
obývačka ako nová
kuchynské premeny
puzzle
špajzové dvere
© 2011 schevka | All rights reserved | Visitors: