Ako sme renovovali byt, časť štvrtá

Keď chceš murovať, musíš najprv búrať

07.05.2007

         Pôvodne sme s prerobením kúpeľne nepočítali ani fyzicky, ani duševne, a hlavne nie v rozpočte a vôbec, ale naozaj vôbec sme nepočítali s tým, že by bolo treba ešte niečo boriť a nanovo stavať. Nakoniec sme sa po výdatnom presviedčaní majstrom Dušanom predsa len nechali ukecať, že záchod a kúpeľňu zaradíme do prác hneď teraz, počas renovácie a nie až niekedy v budúcnosti, keď zase nasporíme nejaké peniažky. Hlavným argumentom proti odloženiu obnovy kúpeľne, ktorý na mňa jednoznačne zapôsobil, bolo, že by sa pri ráňaní kachličiek a búraní zase prachom zaniesol celý byt. Okrem toho nám Dušan spravil slušnú cenu, no kto by potom neskočil. :)

vihorlat010 vihorlat019 vihorlat028 vihorlat039

         Kúpeľňa v pôvodnom stave bola vyslovene maličká, aj keď s relatívne novým obložením vo vodnatej bledomodrej farbe. Medzi kúpeľňou a kuchyňou bola špajza rovnakej veľkosti ako kúpeľňa, ležiaca súbežne. Rozhodli sme sa, že napriek štyrom chlapom v dome a skvele zavárajúcej a štedrej svokruške špajzu nepotrebujeme. Jednak plánujeme mať v kuchyni celkom rozsiahlu linku aj s úložnými priestormi a na druhej strane je v byte ešte jedna samostatná miestnôstka (najprv sme ju volali botník, ale nakoniec sa z nej vyvinula telefónna búdka), využiteľná aj na skladovanie zaváranín. Zase toľko ich naraz nemáme, chalani sú nenásytní žrúti. Rozhodnutie teda znelo, že komora sa ruší a buď bude priradená ku kuchyni, alebo si zväčšíme kúpeľňu.

         No a keďže kuchyňa bola podstatne väčšia ako kúpeľňa, rozhodli sme sa po chvíli uvažovania dať kúpeľni honosnejší priestor. Prvý problém sa vynoril, keď sme zistili, že voda samozrejme vedie presne v stene medzi týmito dvomi miestnosťami, takže bude treba komplet prerobiť vedenie vody a odpadu a pri tej príležitosti ju dotiahnuť aj do kuchyne ku spotrebičom. Ďalšia zábavka sa vynorila, keď to pri obíjaní obkladačiek päť centimetrov hrubá dutá stena, stavaná za krízy v štyridsiatom ôsmom, psychicky nezvládla a spadla. Vďaka týmto nepredvídateľným udalostiam, ku ktorým sa pridružil ešte aj môj úžasný nápad otočiť záchod, sa prestavbové práce pretiahli najmenej o týždeň, ak nie o dva. Fakt je, že majstri v tom boli nevinne.

vihorlat055 vihorlat056 vihorlat057 vihorlat060

         Dušan pád vstupnej kúpeľňovej steny hravo predýchal a pohotovo zhodil aj všetky záchodové steny okrem zadnej, v ktorej je stupačka a aj medzistenu, prešpikovanú vodovodnými trubkami a odtokovými rúrami, napriek okolitým pádom neochvejne stojacu medzi bývalou špajzou a kúpeľňou. Práce velerozumne spojil so zamurovaním vstupu z kuchyne do bývalého špajzopriestoru, vymuroval celkom novučký záchod a komplet celý nový priestor pre veľkú kúpeľňu vyložil heblom. Jáj, ten hebel, to je matroš. Ešte aj znížil vysoký strop sadrokartónom, kúpeľňa bude teplejšia a ľahšie vykúriteľná.

         Po prvotnom predinfarktovom stave pri pohľade na zvyšky jadra bytu a pár dňoch, počas ktorých to stále vyzeralo, že v byte sa nič nedeje napriek celodennej prítomnosti dvoch a viacerých robotníkov, konečne bolo vidno, že nové steny začínajú rásť. Keď už boli postavené celkom hore až po strop a majstri na ne začali naťahovať sieťku a pokrývať ju maltou, či čo sa to na tie steny pláca, začal stred nášho nového bytu dostávať viditeľnú formu.

vihorlat066 vihorlat067 vihorlat068 vihorlat069

         Kachličky sme chodili okukovať a vyberať asi mesiac, začali sme ešte v predstihu, aby sme mali na rozhodovanie dosť času. Áno, klasicky za to môžem ja. Mne sa páčili skoro všetky farby, tvary a kombinácie a navyše Stanko povedal, že vybrať a rozhodnúť sa musím ja, lebo inak by som mu potom nadávala, že sa mi nepáčia a že zle vybral. A držal sa svojho slova, ani za toho pána mi nepomohol. Nakoniec ma nakopol Dušan, keď nás (v morbídnej predstave, že kachličky nedodáme včas a práce sa vďaka mojej neschopnosti zase natiahnu) inštruoval, že čím väčšie, tým viac sa opticky zväčší priestor. Tým sa výber podstatne zúžil, tak som si nakoniec celkom rýchlo vybrala. Dilema zostala už len vo farbe: hnedú alebo zelenú? Keďže som úžasne konzervatívna a najradšej by som mala doma všetko drevené a hodne staré, vybrala som hnedú. Kachličky sme zakúpili a preložili z vozíku do auta, to bola tá ľahšia časť. Na pomoc s prenosením pekelne ťažkých krabíc s obkladačkami (15 kg krabica) a dlaždicami (20 kg krabica) z auta do bytu sme zavolali Peťa so Stoškom, ale kým tí dvaja motáci našli Magnetovú (Peťo šoféroval), Stanko všetko odnosil do bytu sám.

vihorlat078 vihorlat082 vihorlat083 vihorlat086

         Výnimočne a napriek svojej nezmieriteľnej povahe som s výberom farby, vzoru aj veľkosti obkladačiek dodnes výrazne spokojná, kúpili sme do toho bahamovú sanitu a celá kompozícia vyzerá dokopy vážne skvele. Veď si len predstavte zelené umývadlo a vaňu, keby som si vybrala zelené obkladačky, to by asi nemalo ten šmrnc. V hnedej sa mi krásne kúpe a necítim sa ako vodník v zelenom rybníku. Kombinácia kachličiek vo svetlej a tmavej variante kúpeľni dáva nezvyčajný, nejednoliaty tón a neuniformite výrazne napomáhajú aj ozdobné lišty s motívom obyčajných jesenných listov. Svetlo celému priestoru dodáva okno, ktoré krásne presvetľuje celý priestor a pst, ale pri kúpaní môže byť za tepla aj otvorené a to je potom takmer, akoby ste sa kúpali vonku.

vihorlat087 vihorlat089 vihorlat099 vihorlat112

         Teplú vodu máme vo vlastnej réžii, zakúpili sme veľký bojler pre potreby piatich fyzickou veľkosťou dospelých ľudkov. Pretože mi trošku opticky vadil biely valec bojlera v tej krásnej bahama kúpeľni, vymyslela som si murované poličky. Okrem iného sú nesmierne praktické, žiadne prícucky sa neodcucávajú, nič netreba vŕtať a údržba je omytie v jednom záťahu so zvyškom obkladov. K tomu som vymyslela murovaný stôl ako podstavec pre umývadlo, s policou na odkladanie saponátov a iných kúpeľňovo lokalizovaných vecí. Celkom dolu sa skryjú kýble a handry a všade je plno miesta. Ešte chýba zopár nepodstatných maličkostí ako dvere so zárubňou, zrkadlo a lampa, aj na položení dlažby by som našla drobné chybky, ale neva. Kúpeľňa je moja srdcovka a celkom najviac som hrdá na mojou vlastnou mozgovňou vymyslené murované poličky.

Súvisiace články
náš domov

fotky z prestavby
demolatívna fáza
čas elektrikárov
story o všemocnej rúre
keď chceš murovať
staré versus nové
obývačka ako nová
kuchynské premeny
puzzle
špajzové dvere
© 2011 schevka | All rights reserved | Visitors: