Kohút
Dobrodruh na smetisku

22. január 1909 - 10. február 1910
8. február 1921 - 28. január 1922
26. január 1933 - 14. február 1934
13. február 1945 - 2. február 1946
31. január 1957 - 16. február 1958
17. február 1969 - 5. február 1970
5. február 1981 - 24. január 1982
23. január 1993 - 9. február 1994

V Indočíne sa mu hovorí aj znamenie Sliepky, ale toto pomenovanie podľa nás slabo vystihuje charakter nášho kritika. Preto ho po vzore Japoncov nazývame znamením Kohúta.

Kohút trvá na tom, aby bol braný vážne a miluje lichôtky. Rád rozpráva otvorene, od pľúc a stáva sa pritom hrubým, grobianskym a agresívnym. To sa mu môže nevyplatiť, najmä ak tí, ktorých okrikuje, nepripíšu takéto správanie jeho úprimnosti a sklonu preháňať. Kohút je úprimný, hovorí čo si myslí, ako mu zobák narástol, ale táto otvorenosť je formou egoizmu. Nemá dôvod brať na niekoho ohľad, je mu jedno, či zraní city druhých. Jeho excentrickosť sa prejavuje iba navonok; rád sa nápadne oblieka a rád sa predvádza, ale v skutočnosti je absolútne konzervatívny. Superkonzervatívne sú aj jeho politické názory. Vždy je pevne presvedčený, že má pravdu a že vie, čo robí. Nedôveruje nikomu a spolieha sa iba sám na seba. A rád veľkodušne rozdáva rady.

Pochopiteľne vždy vystupuje odvážne a vyzývavo, ale nedajme sa oklamať. Má hlavu plnú absurdných a nerealizovateľných plánov a rád fantazíruje. Sníva, dumá, medituje a navráva si, že je hrdina. To však je iba sen, ktorý sníva v bezpečí teplého kozuba. Kohút je izbový filozof s drobným sklonom k nepremysleným činom. Bojazlivý nie je. Práve naopak. Keď mu narastie hrebienok, vie byť odvážny, keď treba, dokonca veľmi odvážny a s úsmevom dokáže riskovať život. Preto je aj dobrým vojakom.

Všeobecne ho považujú za zaujímavého, ale ľahko dokáže sklamať, keď sa nechá uniesť. Rád sa chvasce, preháňa a rozpráva viac, než sa má. V spoločnosti je často veľmi zábavný a pôsobí príjemnejšie ako v intimite páru. Súdiac podľa jeho snivého temperamentu, mal by mať sklon k lenivosti - ale opak je pravdou. Kohút je veľmi pracovitý. Plne sa oddáva svojej práci a vždy by chcel urobiť viac ako dokáže. Keď podniká niečo, čo je nad jeho sily, a napriek snaženiu sa mu nedarí, je zúfalý a sklamaný.

Mimochodom, Kohútovi prospeje, keď bude s vervou pracovať, pretože jemu žiadne pečené holuby do huby nepriletia, svoje peniaze si musí ťažko zarobiť. Ak však hrabe na správnom smetisku, môže zbohatnúť. Hoci aj z nesprávneho smetiska dokáže vyťažiť, čo sa dá. Vietnamci tvrdia, že Kohút nájde červíka aj na púšti, len musí dostatočne dlho hrabať. Ak sa však plne oddá svojim snom a leňošeniu, čo by sa mu v podstate tiež páčilo, môže skončiť ako malebný tulák-filozof hrabúci sa v odpadkových košoch. Napokon, aj to je spôsob, ako upútať pozornosť.

Kohút sa hodí pre poľnohospodárstvo a všetky povolania, pri ktorých je v kontakte s ľuďmi. Miluje prepych a veľkoleposť. Keďže je márnotratný, vydá všetko, čo zarobí, niekedy dokonca aj viac. Často sa dostane do finančných ťažkostí a bude stáť na pokraji bankrotu, pretože sníval viac, než mal. Nikdy si nič neodloží.

V láske sa bude musieť veľmi namáhať, aby si získal a udržal priazeň milovanej osoby. Často sklame, pretože jeho sny o šťastí nezodpovedajú realite všedného dňa. Napriek tomu zostane verný a uprimný.

Muž-Kohút sa rád pohybuje v spoločnosti žien, kde sa môže blysnúť, vystatovať, byť galantný a dvoriť. Tam sa cíti byť pánom na svojom smetisku. O pánsku spoločnosť nemá záujem. Muži ho nudia.

Žena-Kohút miluje spoločnosť druhých žien a povolania, pri ktorých sa dostane do kontaktu so ženami.

Kohút nájde svoje šťastie v spolužití s Byvolom, ktorý má zmysel pre rodinu a tradíciu. S Hadom by si výborne zafilozofovali a Hadova múdrosť by mu prospela tak v láske, ako aj v povolaní. Had by si však musel dávať pozor, aby nekazil Kohútovi exhibície. Kohút by ho za to zničil. Drak by mohol Kohúta, najmä ženu-Kohúta urobiť šťastným a úspešným. Pozor pred Mačkou! Mačka neznáša Kohútovo chválenkárstvo a nápadné oblečenie. Pohŕda ním.

Všetky životné etapy Kohúta sa vyznačujú letmi i pádmi, tak v láske, ako aj v povolaní. Spozná chudobu i bohatstvo, ideálnu i skúpu lásku. Na staré kolená však bude šťastný.

Ľudová múdrosť hovorí, že dvaja Kohúti na jednom smetisku si navzájom znepríjemňujú život. Ak už máte v dome jedného Kohúta a plánujete ďalšie dieťa, pozor na rok Kohúta.

V krajine galského kohúta sme našli kardinála Richelieu, La Fontaina, Mauriaca, Mauroisa, v Nemecku zas Heinricha von Kleista a Richarda Wagnera a v Taliansku Giuseppe Verdiho a Carusa. Dôkazom, že Kohút svojou usilovnosťou môže zbohatnúť, by mohol byť Ferry Porsche.

U nás Alexandra Dubčeka, Fedora Gála, Milana Kňažka...

© 2011 schevka | All rights reserved | Visitors: