Ako odnaučiť babku fajčiť

3.10.2006

         Keďže moja mamka pociťuje deficit dochádzania do práce, rozhodla sa, že umiestni babinu, ktorá už vyžaduje trvalú a celodennú starostlivosť, do škôlky. Teda vlastne do zariadenia s celodennou starostlivosťou, kde na ňu dozerajú od deviatej do štvrtej.

         Babinka je tuhý fajčiar, fajčí od pätnástich a vyfajčí aj dve krabičky denne. Prevažne je to tým, že si nepamätá, že pred pár minutami bola fajčiť, ale aj v časoch, keď ešte disponovala pamäťou, si cigaretky neodopierala. Pán doktor sa vyjadril, že v jej veku by už bolo nebezpečné donútiť ju prestať, mohlo by jej to ohroziť zdravie. Keď je organizmus roky navyknutý na denný prísun nikotínu, hrozia abstinenčné príznaky, to každý fajčiar dobre pozná.

         Rádové sestry, ktoré v domove pôsobia ako ošetrovateľky a spoločníčky našich prestarnutých spoluobčanov, sa nevedeli zmieriť s tým, že naša babka ako jediná zo všetkých ich zverencov fajčí. Boli postavené pred veľmi závažnú a komplikovanú dilemu, ktorá spočívala v tom, či majú dozerať na kolektív vo vnútri, alebo dozerať na babku, ktorá každých 10 minút fajčí na terase. Túto neriešiteľnú otázku sa rozhodli riešiť tým, že oznámili mojej mamine

         "A nabudúce tie cigarety ani nenoste."

         Mama sa nesobecky potešila, jednak obmedzenie fajčenia pre babku nie je na závadu, druhak sa už aj ona doma pokúšala zaviesť prídelový systém. Svojho času mala babka na skrini pripevnený rozpis, kedy dostane cigaretu. Išlo o jeden a pol hodinové intervaly. V priebehu páuz však babka najprv prosila o cigaretu mimo stanovený termín, neskôr žobrala a nakoniec robila divoké scény. Mama to vydržala asi dva mesiace, potom ustúpila, pretože jednoducho nemala nervy na to, aby počúvala babkine nepretržité kvílenie. Súhlasila teda s reštrikciou, ktorú stanovili sestry, samozrejme s vedomím, že to ani kvalifikované sily dlho nevydržia. Otázkou bolo len dokedy.

         Nasledujúci deň ráno teda doniesla babku do škôlky bez cigariet a odovzdala ju sestrám. Ďalší priebeh diania bol z našej strany očakávaný, pre sestry zrejme šokujúci. Babka každých päť minút prosila rádovú sestru o cigaretu, najprv mierne, neskôr pred ňou kľačala a ponúkala je dvadsať korún za jedinú cigaretu. Chúďa babka to považovala za útok na svoju osobu a podozrievala sestry, že jej cigarety majú, ale chcú si ich nechať pre seba. Keď mama prišla babku vyzdvihnúť, sestry už boli dávno zlomené a zmohli sa len na tiché

         "A prosím Vás, tie cigarety zajtra doneste."

         Zvláštne je, že na ďalší deň, keď už boli cigarety dostupné, babinka vyfajčila za celé doobedie len jednu jedinú. A potom rozumejte ľudskej psychike.

© 2011 schevka | All rights reserved | Visitors: