Švédsko 2019

Tento občasník venujem mojej mame, lebo bez nej by asi nebol. 🙂

Ahoj, zdravíme vás, tentokrát znovu zo Švédska. Píšem pri veľmi pomaly klesajúcom júnovom slnku v drevenej chatke nachádzajúcej sa na pahorku nad jedným z mnohých jazier kdesi uprostred Švédska. Západ slnka je dlhý-predlhý, rovnako ako aj večerné tiene. Zlatá hodinka tu trvá tak dlho, že sa pri fotení nikdy nemusíte ponáhľať. Slnko zachádza za kopec hodinku pre polnocou a o tretej už znovu vykukuje. Miestni sa hrajú na leto, občas je (na priamom slnku) aj skutočne teplo – ak ignorujete studený “vánok”. Videli sme vo vode nejaké decká, tak sme sa išli aj my okúpať, ale ani otrlý Stanko sa pri tom netváril práve nadšene.

Vitajte v Švédsku

Už samotný prílet nad švédsky polostrov je očarujúci. Na širokom, blankytne modrom mori sa postupne začínajú vynárať drobné, husto zalesnené ostrovčeky, sem-tam ozdobené červenou bodkou osamoteného domu. Sú pospájané cestami postavenými priamo na morskom dne, pretože voda je tu všade pomerne plytká. Ostrovčeky sa postupne zväčšujú, stávajú sa ostrovmi, až sa zlejú do takmer-pevniny husto posiatej jazerami. Voda v nich je taká čistá, že aj z výšky letiaceho lietadla je vidno vodné rastliny. Ako sa blížime k Štokholmu, zalesnenie ustupuje osídleniu, ale aj tak stromy a zeleň zapĺňajú každý voľný kúsok zeme. Podobne vyzerá takmer celé južné a stredné Švédsko, samý les, občas dedina, málokedy mestečko. Povrch je zvlnený, ale skutočných kopcov je tu málo. Najvyšší, čo sme stretli, mal 510 m. n. m. Len kdesi v diaľke sme videli nízke hory aj so snehom. Zato lesy sú skutočnými lesmi, hlboké a šťavnato zelené, môžete nimi prechádzať celé dni bez toho, aby ste stretli človeka. Nie je nič výnimočné, že pri ceste vidíte pásť sa majestátne losy.

Červená je dobrá

V okrese Dalarna sú (drevené) domy takmer uniformne červené, ozdobené bielymi rámami okien, dverí a čelom strechy. Žiadny dom nestojí sám, vždy je pri ňom niekoľko ďalších – kôlňa, záhradný dom, skleník (so stolom a stoličkami), hospodárske budovy. Ešte aj poštová schránka a vtáčia búdka sú červené s bielym lemovaním. Stanko na túto tému podáva vlastnoručne vymyslený vtip: Cestou zo Systembolaget (predajňa alkoholu) sa odvážny Swen pýta suseda: “Počúvaj, Olaf, čo sú to za novoty? Kde si to videl, aby bol dom natretý na žlto?” Na pobreží sú domy farebnejšie, ale len hlavný (obytný) dom, prídavné budovy sú tiež tradične červené. Domy nemajú záclony, pokojne si môžete prezrieť zariadenie v obývačke u susedov, ale, samozrejme, nikto nikomu do okien nečumí. V každom dome večer svietia v oknách postavené (zásadne biele) lampy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.