Káva, ach, káva!
Nikdy som kávu nepila. Stanko nikdy kávu nepil. Káva nám, na rozdiel od pivka alebo iných (mnohých) lahodných nápojov, nič nehovorila. Taký nesladený studený Lipton čapovaný v Subway, to je presne to, po čom naše dušičky pišťali za horúcich letných dní na severoamerickom kontinente. Na Subway nás naučil Laci. Aj na kávu nás naučil Laci. Laci, mladý duch v tele bielovlasého pána v najlepších rokoch, múdry a šarmantný sprievodca našimi prvými dňami v preďalekej Kanade.
V roku 2008 Kanada zrušila Slovensku vízovú povinnosť. Nemali sme práve veľa peňazí na cestovanie a letenky boli príšerne drahé. Akonáhle to šlo, skočili sme po najlacnejšom lete a ako chudobní príbuzní sme sa natlačili do domu maminej blízkej priateľky Gituš a jej skvelého kanadského manžela Laciho s maďarsko-slovenskými koreňmi. Po anglicky sme vedeli povedať len zopár fráz, aj to so strašným prízvukom. Gituš nám počas prvých dní robila sprievodkyňu po miestnych farmách a našom prvom „živom“ skanzene. Práve odtiaľ pochádza naša nehynúca láska k open air múzeám. Laci nás previedol krásami Toronta a priľahlých satelitných mestečiek. Ukázal nám the Bluffs strmiace sa nad jazerom veľkosti malého mora a pomohol nám absolvovať našu prvú skúsenosť s Rent-a-car.
Laci
Bluffs, Toronto, Kanada 2008
Kanaďania sú fajn. Nie, oveľa presnejšie je, že Kanaďania sú super. Usmievaví a veľmi priateľskí, ale bez tej prepiatej americkej srdečnosti. Každopádne rozdiel medzi bežnou komunikáciou pri prvom kontakte v Kanade je oproti Európe priepastný. A ten rozdiel pre nás vôbec nevyznieva lichotivo. Takže si určite viete predstaviť, že aj proces pri našom prvom prenajímaní auta v Toronte bol veľmi príjemný. Bez Laciho by sme si asi neporadili s hŕbou otázok pána za priehradkou, ale proces sa po zhruba pol hodinke predsa len skončil s tým, že nám auto požičajú, a predtým ešte aj umyjú a vyčistia. Medzitým si máme skočiť na kávu naproti na roh.
Skočiť na kávu naproti znamenalo presun autom na protiľahlý roh veľkej a rušnej križovatky, niekoľko obchádzok kvôli jednosmerkám a niekoľko státí na červenú, čiže zhruba za 20 minút sme už vchádzali do nášho celkom prvého Tima Hortonsa. Tim Horton, obranca hokejového tímu Maple Leafs, si v čase okolo môjho narodenia založil sieť predajní donuts. Predajne aj benzínky v USA sú známe tým, že sa v nich vždy vyskytuje kanvica s kávou na dolievanie, a tak spojením donutiek a kávy vznikla sieť Tim Hortons.
Tim Hortons, Kanada 2016
Podobné siete kafetérií sa dnes už nájdu po celej Európe, dokonca aj u nás, ale my sme sa vtedy cítili ako vo filme s Elvisom. Svetelné tabule s ponukou a lákavými obrázkami, vitríny plné nadýchaných donutiek – nielenže sme nevedeli, ako si objednať, ale ani čo si vybrať z takej bohatej ponuky! Laci nás z toho dostal, s eleganciou sebe vlastnou nám rozšafne objednal aj zaplatil obrovské, takmer pollitrové kávy. Váhali sme, veď my kávu nepijeme, ale Laci prisahal, že túto kávu budeme milovať. A mal pravdu, pretože to vám, páni, bola káva! Lahodná, voňavá, s vanilkovou príchuťou, plná cukru, mlieka, šľahačky a škorice.
Nás vzťah s kávou začal trochu nezvyklo, v kávičkovom reťazci v Toronte, ale po návrate domov nezanikol, práve naopak. Najprv bol ako všetky zamilovania trochu nestabilný, rokmi sa ale prehlboval a silnel, až prerástol do ozajstnej, trvalej lásky. Teraz si už svoj pracovný deň bez dobrej kávy radšej ani nepredstavujem. A voľný deň? Ten je rovným synonymom vety „Poďme na kávu“. Nech sme kdekoľvek, ako prvé poránu hľadáme miesto, kde si dať dobrú kávu, s prízvukom na slovo „dobrú“.
Dubrovnik, Chorvátsko 2024
Chorváti a okolité národy trochu zaspali dobu, ich kávy sú často prepálené s horkým „chvostom“, ale už aj oni sa lepšia. Aj keď – ak ideme do neznámej kaviarne, vždy si overujem, či majú skutočný kávovar. Najmä v rybárskej knajpe s lacnými, ale skvelými rybkami. Prepáčte, ale zalievaná Neska naozaj nie je káva. Plusom je, že kaviarničky sú tu všade, aj na tých najbizarnejších miestach. Vo výhľadoch pri pití kávy chorvátske prímorské kaviarne rozhodne vyhrávajú nad všetkými ostatnými s vysokým bodovým rozdielom.
V Zadare, kam sa plánujem na staré kolená presťahovať, s obľubou sedávame v Kafé bare Branimir. Kávičku si môžete vychutnať priamo na nábreží vedľa pešieho mosta vedúceho k bráne do Starého Mesta, a okrem toho, ak trafíte správny deň, môžete si dať aj božskú lieskovcovú tortu so zlatým zdobením. Keď je mrchavo, sedíme vo vnútri za otváracími sklenými stenami a sledujeme cvrkot. Tajne dúfam, že aj zo mňa bude taký spokojný dôchodca, ako sú miestni starí rybári.
Zadar, Chorvátsko 2022
V Iráne sme dostali kávu v náprstku, ale bola taká silná, že sme ju museli piť cez priloženú kocku horkej čokolády. Našli sme jeden coffee shop v Teheráne, ale to bola výnimka, lebo Peržania pijú namiesto kávy silný čaj, podobne ako Turci. V Litve a Lotyšsku sme si obľúbili kaviarničky Caffeine, Stanko má rád jesenné a predvianočné kávové variácie.
V Grécku sme navštevovali malé lokálne kaviarničky, ktoré nájdete na každom námestí a nábreží. Je zábavné sadnúť si medzi domácich a sledovať ich reakcie. V tejto kolíske civilizácie dodnes ženy obvykle v kaviarňach nevysedávajú, stále je to doména mužov. Mimo letovísk nie sú celkom zvyknutí na turistov a je to na nich vidieť. Hoci sme Grécko objavovali na prelome rokov, počas dňa boli ozajstné letné teplo a my sme sa chladili kávou s našľahaným ľadom. Dopriavali sme si Espresso Fredo a Capuccino Fredo, ako ho tu pijú všetci. Na naše potešenie zaviedli toto leto tieto dva klasické grécke nápoje aj v bratislavskom KeP’s.
Loutraki, Grécko 2023
Škandinávia vedie svetové prvenstvo v pití kávy. Pri cestách autom zvykneme počúvať knihy, z Wallandera sme snáď už počuli všetky diely. Aspoň dvanásťkrát za deň, bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu, pokojne aj o polnoci, vojde na pumpu naliať si kávu. Škandinávske národy majú na kávu a činnosti s ňou spojené vlastné slová, napríklad vo Švédsku sa prestávka na kávu povie „fika“ a dať si druhú šálku (doslova doplniť) zase „påtår“.
V Kodani navštevujeme sieť študentských kaviarní Espresso House. V presklených stenách sú stoly s vysokými stoličkami, kde môžeme pozorovať ruch na ulici. Schovávame sa tam v zime a za dažďa, alebo ak sme unavení, uvelebíme sa v sedačkách s vankúšmi, popíjame kávu a čítame si. Najradšej mám kaviarničku na hlavnom námestí, stojí na rohu ulice priamo oproti Opere. Rozkošné café bary sú rozsypané aj po Strøget, naposledy sme sedeli na poschodí a zvrchu sme sledovali dianie na tejto rušnej pešej zóne.
Strøget, Kodaň 2023
Keď zablúdime do švédskej Mory, nikdy sa nezabudneme zastaviť na korze v Kaffestuga (zal. 1921) s úžasnou hygge atmosférou. Kupujeme si dolievaciu kávu (je prvá v ponuke), na stolíku za rohom je všetko od kamienkového cukru až po smotanu. Plnený pečený zemiak je neskutočný, ale aj smörrebröd, tenučký chlebík s doslova obrovskou kopou príloh vo variáciách od kapustového šalátu s majonézou až po krevety, stojí za koštovku. Toto jedlo pochádza z Dánska a názov znamená jednoducho chleba s maslom alebo sendvič, aj keď dnes má od jednoduchosti ďaleko.
Na kávičku radi chodíme aj do tradičnej rättvickej Konditori, kde si sadáme k oknu, aby sme v tomto meste krásnych áut a tvrdej muziky mohli sledovať hrdých majiteľov predvádzajúcich svoje vyblýskané historické americké tátoše. Koláčiky sú tu vyhlásené, a ak trafíme deň Švédska, koštujeme tradičnú „národnú“ tortu.
Mora, Švédsko 2019
Kávy vo Francúzsku sa priamo úmerne zmenšujú vzhľadom na vzdialenosť k Taliansku. Kaviarní je dosť, väčšinou ale fungujú ako reštaurácie – musíte počkať, kým vás usadia a obslúžia. Mojich obľúbených coffe shopov typu Costa Coffee (objednaj si pri pulte a posaď sa) je tu pomenej. Káva je ale výborná všade. Najlepšie a súčasne aj (s výnimkou Iránu) najmenšie kávy majú v Taliansku. Chuťovo sú tradičné, čokoládové a zemité, a snáď ani raz sa nestalo, že by mi káva nechutila alebo bola prepálená. Len s veľkosťou je to ošemetné, espresso je na dúšok a pol, lungo na tri. Miestni pijú kávu na stojáka pri bare, šup do seba a utekám, lebo na tú veľkosť sa ani neoplatí sadať si k stolu. Naučila som objednávať si americano, čo predstavuje espresso a kanvičku plnú vriacej vody. Pri spomienke na kávy v US a Kanade si vravím, že nie je americano ako americano.
Palanga, Lotyšsko 2024
Od nášho prvého stretnutia s kávou ubehlo veľa rokov. Laci už pije kávu a prednáša básne vzletnou ruštinou kamarátom hore v nebi, a my na neho s láskou spomíname pri bohato napenenom kapučínku. Bratislava sa premenila na Mekku skvelej kávy, je plná rýchlo vznikajúcich fancy kaviarničiek a pražiarní. Jediné, čo mi tu chýba, je dobrý zvyk podávať ku káve vodu. Hoci občas sa už aj u nás tento dobrý zvyk niekam prebojuje, napríklad do kaviarničky v NC Avion. Majú tam skvelý, vždy čerstvý gaštanový pohár a mini veterníčky.
Stankov vzťah s kávou je ako celý jeho život, pevný a stabilný. Môj prešiel krízou a chvíľu to medzi nami vyzeralo naozaj zle. Ukázalo sa, že netrávim mlieko (Káva bez mlieka?!) ani lepok (A čo koláčiky?!). Trvalo to pár rokov, ale zvykla som si. Teraz by do mňa nikto kravské mlieko nedostal ani násilím – smrdí mi a zdá sa mi príšerne mastné. Pijem čistú čiernu, ďakujem, a v lete pekne na ľade s tonikom. A koláčiky? To sa časom vyriešilo samo, začali sa vyrábať aj bez múky. Ak nič iné, laskonka to istí.
Za ten čas som sa napoly nechtiac posunula od kávy s mliekom a cukrom k čistej a nesladenej, a naozaj oceňujem, že sme na Slovensku nezostali len pri Popradskej, ale máme na výber a môžeme koštovať kávy z celého sveta. Milujem švédske mellan roast kávy, slovenského Rómea od Zrnka, aj sladkú a voňavú taliansku LuCafé. Ale predovšetkým milujem sedieť na káve, či už sama s dobrou knihou, alebo ak sme práve doma, v sobotu doobeda vo Freshi „pod schodami“ s priateľmi. Milé je, že už aj Stanko sa často zastaví na kávu a koláčik namiesto obligátneho pivka.
Káva s láskou robená, Bratislava 2023
V Bratislave čas od času vybehneme a pátrame po kaviarňach s dobrou kávou (a s bicyklovým stojanom). Meradlom spokojnosti sú moje čisto subjektívne pocity z miesta, obsluhy, kávy a koláčov. Keď sa vyskytnete v Našom Meste, ozvite sa, skočíme na kávu. Alebo sa zastavte v sobotu doobeda vo Freshi „pod schodami“, ak sa práve niekde netúlame, sedíme tam pri káve. Toto sú naše obľúbené miesta, môžete ich niekedy vyskúšať.
Brew Bar Café, Fresh Market
Skvelá káva – Rôzne druhy kávy na výber – Espresso tonic – Laté – Voda na dolievanie zadarmo – Bezlepkové koláčiky – Koláčiky od susedov Spústovcov – Rôzne náhrady mlieka, naposledy som koštovala hrachové – Espresso tonic – Cold Brew – Predaj kávy
KeP’s Cintorínska, pod sochou Satinského
Sedenie vonku – Espresso tonic – Laté – Espresso Fredo – Capuccino Fredo – Pohár vody ku káve – Bez koláčikov – Príjemná obsluha – V centre
Pán Králiček Priestor, pri autobusovej stanici Nivy
Laté – Cold Brew Tonic – Cider – Bezlepkové koláče – Sedenie vonku – Príjemná obsluha – V centre
Cafe Point Polus
Espresso tonic – Laté – Príjemné sedenie – V nákupnom centre – Bezlepkové koláče – Predaj kávy
Yeme Dunajská, vedľa Tety
Veľký výber raňajok – Obedy za „ľudovú“ cenu – Bezlepkové koláče – Výklad so stolom ako v Kodani – V centre
Yeme Rožňavská, Klientske centrum
Veľký výber raňajok – Obedy za „ľudovú“ cenu – Bezlepkové koláče – Koláče z predajne – Sedenie na presklenej terase aj vonku v zeleni
Ost Block Blumentálska
Silne acidná, výborne pripravená 100% arabica – Pohár vody ku káve – 0,5l espresso tonic – Bezlepkové torty – Rušné miesto
Patisserka Krížna
Ľadová káva s mliekom – Ľadová káva bez mlieka so zmrzlinou (to je raritka) – Espresso tonic – Sedenie vonku na rušnej ulici